Our product range includes a wide range of hamper bag with 3 printed tins (10x6.5x9.5 inches), 200gm beautiful floral printed air tight tins (3x3x3.25 inches), small gift box with handle (10..5x3.75x8 inches), pichwai art hamper box with 3 printed salsa jars (13x5x4 inches), mandala candle tins 75x50mm and daisy flower candle.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Included Contents | Dry Fruits & Nuts |
| Container Type | hamper |
| Material | kappa board |
| Usage/Application | gift hamper |
| Color | Blue |
| Content Type | Packaging Only |
| Design Element | Printed/Patterned |
| Occasion | Festival |
| Thickness | 120gsm |
| Brand | dunzin |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Gifting |
| Pattern | Printed |
| Material | metal |
| Cap Type | rubber lid |
| Capacity | 200 g |
| Size | 83mm |
| Surface Finish | plain |
| Printing Type | printed |
| Costumized | yes |
| Feature | high-quality material, tightly sealed, moisture-proof, and durable |
| Finishing | printed |
| Diameter | 3*3*3.25 Inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Included Contents | Dry Fruits & Nuts |
| Material | Paper |
| Container Type | Gift Set |
| Content Type | Packaging Only |
| Shape | Square |
| Design Element | Printed/Patterned |
| Closure Type | Flip Top |
| Occasion | Festive (General) |
| Color | Pink |
| Box Capacity | 1 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Included Contents | Dry Fruits & Nuts |
| Material | MDF |
| Number of Compartments | 3 Compartments |
| Container Type | Box |
| Content Type | Packaging Only |
| Design Element | Printed/Patterned |
| Occasion | Diwali |
| Box Capacity | 250 gms |
| Dimension (L*W*H) | 13*5*4 Inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 ml |
| Material | Soy Wax |
| Shape | round |
| Fragrance | no |
| Lid Type | Slip on lid |
| Color | multicolour |
| Dimension | 75x50mm |
| Type | Decorative |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Shape | Daisy |
| Material | Soy Wax |
| Wax Type | Soy Wax |
| Candle Type | Moulded/Sculptural |
| Pattern | multi color |
| Weight | 20g |
| Burning time | 30 min |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 720 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 cavity |
| Material | Polyester |
| Number of Compartments | 4 Compartments |
| Color | Brown |
| Product Type | gifting |
| Finish | Polished |
| Shape | Rectangular |
| Box Capacity | 250 gms |
| Dimension (L*W*H) | (17*10*3.5 inches) |
| Brand | dunzin |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
This beautifully crafted wooden box contains five cylinder jars, each with intricate acrylic laser-cut designs. The jars are accented with saten for a touch of luxury. The top of the box also features a matching acrylic laser-cut design, adding a stylish and cohesive finish.
₹ 410 / Piece Get Latest Price
| Usage | Corporate Gift |
| Box Capacity | 250 gms |
| Wood Type | wooden |
| Box Style | rotation |
| Number Of Compartments | 3 Compartments |
| Size(In Inches) | (12*12*3.5 inches) |
| Shape | Hexagonal |
| Interior Type | Plain Inside |
| Finish | Polished |
| Closure Type | No Lock |
| Material | Pine Wood |
| Dimension (L*W*H) | 12*12*3.5 Inches |
| Color | Brown |
| Finishing | Polished |
| Customizable | No |
| Usage/Application | Gifting |
| Brand | dunzin |
| Handle Type | No Handle |
| Colour | Brown |
| Theme | Premium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
This unique gift box features a rotational triangle design and includes three salsa jars. Each jar is adorned with intricate acrylic laser-cut designs, adding a touch of elegance and sophistication to the presentation.
₹ 580 / Piece Get Latest Price
| Box Capacity | 250 gms |
| Wood Type | MDF |
| Material | Ceramic |
| Capacity | 500 g |
| Box Material | Wood |
| Number Of Compartments | 4 Compartments |
| Jar Material | Glass |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Corporate Gift |
| Interior Type | Plain Inside |
| Number of Sections | 4 |
| Finish | Polished |
| Design Style | wooden |
| Height | 10 inch |
| No.of Pieces | 4 |
| Dimension (L*W*H) | (10*10*3.5 inches) |
| Color | Brown |
| Customizable | Yes |
| Brand | dunzin |
| Compartment Type | Jar/Container Slots |
| Lid Type | Standard Lid |
| Food Grade | Yes |
| Box Weight Capacity | 1 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
This beautifully crafted wooden box contains four salsa jars, each with intricate acrylic laser-cut designs. The jars are accented with saten for a touch of luxury. The top of the box also features a matching acrylic laser-cut design, adding a stylish and cohesive finish.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Number Of Compartments | 6 Compartments |
| Material | MDF |
| Usage | Gifting |
| Shape | Rectangular |
| Lid Type | Solid Lid |
| Dimension (L*W*H) | 17.5*7.75*3.25 Inches |
| Customizable | No |
| Brand | dunzin |
| Finish | Printed |
| Colour | Regal Pink |
| Food Grade | Yes |
| Size(In Inches) | (17.5*7.75*3.25 inches) |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Regal Pink |
| Country of Origin | Made in India |
| Box Capacity | 250 gms |
| Capacity | 500 g |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Box Style | paper box |
| Size (L x W x H) | 8x8x4 inch |
| Container Type | Gift Set |
| Material | MDF |
| Usage/Application | gifting |
| Color | Golden |
| Shape | Square |
| Closure Type | Ribbon Tie |
| Internal Configuration | Empty |
| Occasion | Festival |
| Thickness | 120gsm |
| Brand | dunzin |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 610 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | (12x12) inches |
| Shape | Square |
| Set Contains | 2 Piece |
| Finish | Natural Finish |
| Microwave Safe | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 620 / Piece Get Latest Price
| Usage | Wedding Gift |
| Box Capacity | 250 gms |
| Wood Type | Pine Wood |
| Capacity | 250 mL |
| Box Style | Box |
| Number Of Compartments | 6 Compartments |
| Material | Wooden |
| Product Type | Dry Fruit Box |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Dimension (L*W*H) | 10*6*2.5 Inches |
| Customizable | No |
| Brand | dunzin |
| Colour | Brown |
Minimum order quantity: 10 Piece
This beautifully crafted wooden box contains five cylinder jars, each with intricate acrylic laser-cut designs. The jars are accented with saten for a touch of luxury. The top of the box also features a matching acrylic laser-cut design, adding a stylish and cohesive finish.
MOHIT RANA (Owner)
Dunzin India
Plot No 29/2, Sahibabd, Up Boder
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India